Sport
Komu kibicują mieszkańcy Górnego Śląska? 2 kluby z ogromną przewagą.

Komu kibicują mieszkańcy Górnego Śląska? 2 kluby z ogromną przewagą.

Górny Śląsk to region niezwykle zróżnicowany jeśli chodzi o piłkę nożną. Liczba klubów z sukcesami sportowymi powoduje, że praktycznie w każdym większym mieście istnieją zespoły z rzeszą kibiców. Temat ten stał się tak interesujący, że zaczęły powstawać o nim nawet prace dyplomowe. Jedną z nich udostępnił nam nasz czytelnik Pan Michał Strużyński, który w 2018 roku obronił tytuł licencjata na wydziale socjologii Uniwersytetu Śląskiego pisząc właśnie o zróżnicowaniu kibicowskim w naszym regionie.

Rozdział badawczy tej pracy opierał się na sondażu gdzie przepytano ponad 4500 mieszkańców śląskich miast i miasteczek o ich sympatie klubowe. Grupa badawcza jest więc znacząca i odpowiednio reprezentatywna by uznać wyniki za zbliżone prawdzie. Warto odnotować, że w sondażu nie brały osoby z Zagłębia Dąbrowskiego, regionu bielsko-żywieckiego oraz Jury-Krakowsko-Częstochowskiej. Stąd brak w zestawieniu takich klubów jak Zagłębie Sosnowiec, Raków Częstochowa czy Podbeskidzie Bielsko-Biała. Autor tłumaczył tę decyzję kwestiami historycznymi i chęcią skupienia się tylko na ludziach utożsamiających się z Górnym Śląskiem.

Jakie są wyniki? Pewnie nikogo nie zaskoczy, że dwa kluby piłkarskie wybijają się ze znaczącą przewagą nad resztą stawki, są to jednocześnie najbardziej utytułowanie śląskie zespoły czyli Górnik Zabrze i Ruch Chorzów.

Ciekawy jest jednak podział na południe i północ naszego regionu. Gdyby brać wyniki tylko Metropolii Śląskiej, w badaniu, której brali mieszkańcy takich miast jak Mysłowice, Katowice, Tychy, Mikołów, Łaziska, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Świętochłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry czy Knurów, to liderem z wynikiem 31% jest Ruch Chorzów, 28% osiągnął Górnik Zabrze, 12% GKS Katowice, 9% Polonia Bytom, po 7% miały Piast Gliwice oraz GKS Tychy. Wyniki w granicach 1% osiągnęły takie kluby jak Ruch Radzionków, Szombierki Bytom, Rozwój Katowice, a mniej niż 0,5% dostały Gwarek Tarnowskie Góry, ROW Rybnik, GKS Jastrzębie i Odra Wodzisław.

Zupełnie inaczej sytuacja ma się w okolicach tzw. Metropolii Rybnickiej. W miastach takich jak Żory, Wodzisław Śląski, Radlin, Rybnik, Rydułtowy, Pszów, Pszczyna czy Racibórz najwięcej głosów zdobył Górnik Zabrze 26%, drugi Ruch Chorzów miał 21%, trzeci ROW Rybnik 19%, dalej plasowało się GKS Jastrzębie 14%, Odra Wodzisław 12%, GKS Katowice 5%, pozostałe kluby zdobyły mniej niż 1% głosów.

Reasumując, z badań Pana Michała wyszło, że zarówno Ruch Chorzów jak i Górnik Zabrze cieszą się największym poparciem w naszym regionie i wynosi ono około 28%, trzecia ze znaczną stratą jest drużyna GKS Katowice 11%, 7,5% ma Polonia Bytom, a w okolicach 5% plasują się również zespoły GKSu Tychy, GKSu Jastrzębie, Piasta Gliwice oraz ROWu Rybnik ale ich zasięg jest już bardziej lokalny i odnosi się głównie do jednego, rodzimego miasta.

Warte odnotowania są też wyniki zespołów spoza naszego regionu. Prawie 5% wszystkich głosów dostały Legia Warszawa, Wisła Kraków i Lech Poznań, co pokazuje, że mimo wielu lat sukcesów naszych śląskich hegemonów, ostatnie 30 lat posuchy wpłynęło na kibicowanie zespołom, które w dwóch mijających dekadach zdominowały polską ligę.

Komentarze

6 thoughts on “Komu kibicują mieszkańcy Górnego Śląska? 2 kluby z ogromną przewagą.

  • Author gravatar

   Jastrzębie to nie jest żadna aglomeracja rybnicka. Zresztą Pszczyna i Racibórz też NIE.

   • Author gravatar

    Jastrzębie jak najbardziej jest częścią aglomeracji rybnickiej, Pszczyna i Racibórz nie są dlatego użyte zostało stwierdzenie “okolice aglomeracji rybnickiej”

   • Author gravatar

    Wacek…
    Czytaj ze zrozumieniem, tzn. myśl przy tym co czytasz…
    W artykule wyraźnie jest podane: “w okolicach tzw. Metropolii Rybnickiej” – W OKOLICACH i w ogóle nie ma tam nawet tego Jastrzębia wyszczególnionego choć równie dobrze mogło by tam być.

  • Author gravatar

   Ruch!! Chorzów!!! 1.3.1.2

  • Author gravatar

   Dziwi wysoka pozycja PB, mają jedno miasto i to jeszcze nie w 100%. GKS Katowice ma podobnie w Katowicach, ale dochodzi do tego kilka dużych miast w okolicy(myślę, że Jaworzno+Mysłowice+Lędziny to podobny potencjał co Bytom, a może nawet większy). Podobne są też dosyć trudne sytuacje piłkarzy w Bytomiu oraz Katowicach. Jedni praktycznie upadli, a drudzy są piłkarskim pośmiewiskiem od wielu lat.
   Wydaje mi się, że jednak Piast Gliwice ma trochę więcej kibiców niż Jastrzębie czy Tychy. Pomimo nieciekawej sytuacji w mieście, to jak na połowę sporego miasta mają bardzo dobrze wykorzystany potencjał, ale bardzo dużą rolę odegrały tu ostatnie wyniki

   • Author gravatar

    Polonia Bytom wbrew pozorom ma dużo kibiców w ościennych miastach jak np. Piekary Śląskie czy Świerklaniec.Bytom to miasto wielkości Gliwic ale Polonia nie musi go tak mocno dzielić z innym klubem jak Piast Gliwice z Górnikiem. Co do GKSu zapominasz o podstawowej kwestii kilka dzielnic Katowic to kibice Ruchu, podobnie jak starsi kibice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.