Śląsk
Dlaczego warto w spisie powszechnym zaznaczyć narodowość śląską?

Dlaczego warto w spisie powszechnym zaznaczyć narodowość śląską?

Między 1 kwietnia, a 30 września 2021 roku na terenie Polski będzie prowadzony Narodowy Spis Powszechny, czyli ogólnokrajowa statystyka naszego wykształcenia, wieku, płci oraz narodowości. Spis ten to nie tylko suche liczby ale i miejsce do zademonstrowania swojego lokalnego patriotyzmu, szczególnie u Nas na Śląsku.

Od wielu lat nasza lokalna tradycja i kultura przez rządzących Polską jest stawiana niżej od tej przykładowo góralskiej czy kaszubskiej, w oczach “ogólnokrajowych” polityków nadanie naszej mowie statusu języka jest obelgą dla języka polskiego, a sami Ślązacy są traktowani jak groźni separatyści dążący do przyłączenia tego regionu do Niemiec.

Dlatego teraz jest ten moment, niezależnie czy jesteś zwolennikiem autonomii czy władzy centralnej, czy twoje poglądy są bliżej prawej czy też lewej strony, czy czujesz się związany z Polską, czy też mniej, wybierz narodowość śląską podczas spisu powszechnego 2021, to twoja deklaracja lokalnego patriotyzmu.

Nie daj sobie wmówić, że będąc Polakiem, nie możesz czuć się również Ślązakiem, bo nikt inny od gór przez stolicę po morze nie jest tak mocno rozliczany ze swojej miłości do miejsca w którym się urodził bądź wychował jak My. Wmówiono nam, że kochanie Śląska to nienormalność, że duma z żółto-niebieskich barw to radykalizm. Dlaczego gdy jedni hasają z ciupagą czy mówią swoją mową to jest to traktowane z estymą i poszanowaniem, a innym odbiera się prawo do dumy z odmienności? Jesteśmy częścią Polski, ale nasza historia i kultura nie jest taka sama jak ta w Warszawie, Poznaniu czy w Krakowie.

Pokażmy więc, że jesteśmy siłą poza politycznymi podziałami, że w przeciwieństwie do reszty Polski u nas nie ma Śląska A i Śląska B. Bądźmy dumni i zaznaczmy podczas spisu narodowość śląską bo głosu pół miliona czy miliona obywateli nie będzie łatwo w Warszawie zignorować.

zdjęcie profilowe: enowiny.pl

Komentarze

1 thought on “Dlaczego warto w spisie powszechnym zaznaczyć narodowość śląską?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.